Тиждень української мови й літератури
Традиційно в Шевченківські дні в Первомайській гімназії №9 з 10.03.2025 по 14.03.2025 проходив Тиждень української мови й літератури.
Мета заходів, визначених на вказаний період, - прищепити здобувачам любов до краси українського слова, сприяти обізнаності в жанрово-тематичному розмаїтті творів української літератури, популяризувати доробок Великого Кобзаря, поглибити знання з рідної мови.
У фоє закладу було розміщено стенд до Тижня української мови та літератури. Здобувачі та вчителі закладу долучилися до міського флешмобу “Зроби фото з Кобзарем”.
Також пройшла низка заходів по класах. Так, вчителем Криворученко С.В. для учнів 6-Б класу було проведено два інтерактиви — інтерактив “Математичний Шевченко” та “Перша дванадцятка”. Урок з літератури “Математичний Шевченко” був присвячений перевірці й узагальненню знань учнів з біографії та творчості Великого Кобзаря. Здобувачі працювали в командах, кожна з яких проходила окремі станції. Розв’язуючи завдання учні не тільки перевіряли себе на знання відомостей із життєпису письменника, а й на вміння правильно рахувати, дотримуватися алгоритму математичних дій при розв’язанні рівнянь, виразів; також діти демонстрували вміння читати й перекладати текст англійською мовою. Неординарні завдання за життєписом Т.Г.Шевченка стали переконанням значущості знань, умінь та навичок з усіх навчальних дисциплін. Урок з української мови в рамках Тижня передбачав не тільки перевірку предметної компетентності в учнів, а й розвиток ключових компетентностей. Між учнями панував дух змагальності. Важливо було виявити ініціативність, підприємливість, уважність, організованість, інформаційну й соціальну компетентності. У рамках Тижня також учням було запропоновано інсценізувати епізод повісті “Тореодори з Васюківки” В.Нестайка. Тут учні могли виявити творчі здібності, здатність до самовираження в культурі. Для учнів 9-А класу було проведено два заходи — “Шевченко. Асоціації”, “Здогадайся. Опиши”. Перше позакласне заняття було присвячено пам’яті життя й творчості Великого Кобзаря. Кожен здобувач отримав вісім карток із зображеннями, за якими мав згадати факт із життя Т.Г.Шевченка або твір письменника, потім учень мав презентувати своє бачення представленої картинки. Усі учасники слухали один одного. По виступу всіх учнів класу було запропоновано вправу “Ти — мені, я — тобі”. У такий спосіб здобувачі узагальнили знання із життя й біографії митця. Друге заняття було присвячено мовному питанню — учні працювали в командах, кожна з яких отримала набір зображень, що відображали зміст певних фразеологізмів. Здобувачам необхідно було розтлумачити їх значення, продемонструвати жестами й мімікою іншій команді. Питання фразеологічного багатства української мови — одне з найскладніших для учнів, оскільки відтворює культуру, побут, уявлення народу з найдавніших часів, про які дізнатися можна шляхом читання художніх творів, спілкування зі знавцями культури й побуту нації, брак чого сьогодні відчуваємо у навчанні здобувачів. Тому на позакласний захід було обрано такий інтерактив.
Учителем Мітаксою Т.С. для учнів 5 класу було проведено літературний квест «Шлях до Тараса Шевченка». Учні виконували завдання відповідно до таких станцій: « Математична», «Історична», «Швидкісна», «Мистецька», «Скарбниця книжок». З легкістю п’ятикласникам вдалося виконати клоуз-тест «Так/ Ні», за 1хвилину скласти з «пазлів» три репродукції картин Тараса Шевченка та назвати їх, знайти значення виразів та дізнатися роки видання творів, відновити події життя та творчості, артистично виконати літературне попурі. Переможцями квесту стала команда дівчат «Шевченкові діти», до складу якої входили Суртаєва Е., Танасієнко М., Лутінська А., Тріщ І., Алтуніна А.
Учні 6 класу взяли участь у вікторині «Єдиний скарб у тебе - рідна мова». У рамках мовознавчого заходу шестикласникам були запропоновані конкурси «Жартівливий мішечок», «Пантоніма», «Склади прислів ’я», «Скоромовка язика не ламає, а вимови навчає», для капітанів команд «Бліц- турнір». Найкращими учасниками були Димнич К., Кваша С., Іванина І. Також із задоволенням учні 5- 6 класу взяли участь у конкурсі на краще селфі з Кобзарем. Цікавими були фото Манівського Г., учня 5 класу, та Макогоненко О., учениця 6 класу.
Учні 9-Б класу із задоволенням долучилися до створення спільної презентації «Невідомий відомий Шевченко ХХІ століття», а також створили лепбук про мову. Творчо підійшла до виконання Флоренко В.
Учні 7-А та 7-Б класів, учитель Ратушняк Т.М., стали активними учасниками інтерактивного заняття «Сила слова=сила нації». Семикласники, утворивши по дві команди, змагалися між собою, демонструючи знання життєвого шляху генія українського народу Тараса Шевченка, його літературної та художньої спадщини. Учні добирали асоціації до імені письменника, розшифровували власні назви, пов’язані з біографією письменника. Змагалися в ерудиції під час вправи «Лабіринт», вікторини «Вірю-Не вірю», вікторини «Pro.Шевченка», пригадуючи захоплення митця, його життєвий шлях. Семикласники збагачували своє мовлення через красу і багатство Шевченкового слова.
13 березня 2025 року учасниками театрального гурту "Світанок", керівник Островська О.П., для учнів 5-9-х класів була продемонстрована інсценізація віршованої казки "КОТИдОрАШКО". Сюжет казки написаний на основі власних переживань автора з приводу початку повномасштабної війни. Тож наш Котидорашко став на захист своєї родини і України і, звісно, переміг московського змія Орду.
Завершився предметний тиждень, а любов до рідної мови залишається на все життя. Уся родина гімназії переконана, що проведення Тижня української мови та літератури гуртує всіх українців на шляху відродження духовності, зміцнення державності, формування громадського світогляду, адже кожен народ відбудеться лише тоді, коли усвідомить себе у рідному слові. Тому треба любити рідну мову, берегти й захищати, як найкоштовніший скарб.