Інтерактивне заняття-практикум «Форми та методи підтримки осіб з особливими освітніми потребами»
Інтерактивне заняття-практикум «Форми та методи підтримки осіб з особливими освітніми потребами»
«… Особлива дитина – перш за все дитина, а вже потім особлива»
Л. Виготський
В умовах гуманістичної парадигми розвитку освіти одним із важливих завдань педагогів є застосування особистісно-орієнтованого підходу до навчання всіх учнів, зокрема і учнів з особливими освітніми потребами. У концепції «Нова українська школа» пріоритетним напрямом сучасної освіти є впровадження інклюзії. Створення інклюзивного середовища відкриває нові можливості розвитку, сприйняття дитини такою як вона є, налагодження оптимальної взаємодії, толерантних стосунків, взаємодопомоги та підтримки у вирішенні завдань для таких учнів: орієнтацію на можливості та індивідуальні особливості.
Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах за місцем проживання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.
Кожна школа за своєю філософією повинна бути інклюзивною. Це означає готовність у будь-який час прийняти кожну дитину, прагнучи створити максимально сприятливе середовище для розвитку її потенціалу. З цією метою для вчителів Первомайської гімназії № 9 було проведено інтерактивне заняття-практикум «Форми та методи підтримки осіб з особливими освітніми потребами».
Під час заходу вчителі спробували висловити власні думки на питання «Хто такі діти з особливими освітніми потребами?»; розглянули типологію дітей з ООП; навчилися правильно висловлюватися про дітей з особливими освітніми потребами, уникаючи фраз некоректних мовних зворотів; працюючи у групах, підбирали доцільні методи та прийоми роботи з такими дітьми; познайомилися з однією із популярних в багатьох країнах світу стратегією скаффолдинг.
У ході роботи вчителі зрозуміли, що домінантним і актуальним в організації навчальної діяльності інклюзивного класу повинен бути девіз методики Марії Монтессорі “Допоможи мені це зробити самому”.